Kérdése van? Hívjon minket! +36209594373

Cikkek

A hőszigetelési tulajdonságok összehasonlítása

Express Mobilház
Express Mobilház
A hőszigetelési tulajdonságok összehasonlítása

Mindig amikor egy épület ár-érték arányáról beszélünk fontos értelmezni az ingatlan mögöttes tartalmát. Azaz, milyen anyagból és mikor készült a teherhordó szerkezet, az alapozás állapota és kialakítása milyen, a födém és a tetőszerkezet statikai és esztétikai állapota milyen, ha van emelet, vagy ráépítés, annak a kialakítása és állapota megfelelő e.

Mindig amikor egy épület ár-érték arányáról beszélünk fontos értelmezni az ingatlan mögöttes tartalmát. Azaz, milyen anyagból és mikor készült a teherhordó szerkezet, az alapozás állapota és kialakítása milyen, a födém és a tetőszerkezet statikai és esztétikai állapota milyen, ha van emelet, vagy ráépítés, annak a kialakítása és állapota megfelelő e. De érdemes a szerkezetekbe is betekintést nyerni, értő figyelemmel, nem csak a négyzetméter árakat számolni. A szerelt, falazott vagy monolitikus szerkezetek között épület-energetikailag nagy eltérések lehetnek, hiszen fontos a mobil és moduláris házak falszerkezeteinél megemlíteni, hogy a közúton való szállíthatóság (mérethatárok), daruzhatóság (súly határok) a falak és belső terek kialakítását befolyásolja. A számok összehasonlítása előtt érdemes néhány a témába vágó fogalmat és jogszabályi környezetet tisztázni, melyek elengedhetetlen részei a tervezés és kivitelezés folyamatának.

Az ÉTDR (Építésügyi Dokumentációs és Tájékoztatási Rendszer) egy magyar online platform, amely az építési engedélyezési és bejelentési eljárásokat kezeli. A TNM rendelet pedig a 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet, amely az épületek energetikai követelményeit szabályozza. Az épületenergetikai követelmények a BB energetikai besorolást írják elő új épületek esetében.

Hogyan működik az ÉTDR a ÉKM rendelet?

Az ÉTDR az építési engedélyek és bejelentések kezelésére szolgál, és a benyújtott dokumentumok között szerepelhetnek az épület energetikai megfelelőségéhez kapcsolódó számítások és tanúsítványok, amelyek a TNM korábban, jelenleg ÉKM rendeletben rögzített követelmények alapján készülnek.

Milyen energetikai követelményeknek kell megfelelni?

A 9/2023. (V. 25.) ÉKM rendelet előírja az új és meglévő épületek energetikai teljesítményére vonatkozó minimális követelményeket. A követelmények az alábbi három szinten teljesíthetők:

  1. Szerkezetek hőátbocsátási tényezője (U-értékek)

    • Az épület egyes szerkezeti elemeinek (falak, tető, nyílászárók stb.) hőszigetelését szabályozza.
    • Például a homlokzati falak maximális U-értéke 0,24 W/m²K lehet.
    • Az üvegezés  U-értéke 1,0 W/m²K lehet legfeljebb.
    • Az alsó zárófödém maximális U-értéke 0,26 W/m²K kell legyen.
    • Talajon fekvő padló U-értéke 0,30 W/m²K lehet.
    • Fűtött tetőteret határoló tető és lapostetó maximális U-értéke 0,17 W/m²K lehet.

  2. Összesített energetikai jellemző (Ep-érték)

    • Az épület primerenergia-felhasználását határozza meg kWh/m²/év értékben.
    • Az új épületeknek 2022. június 30. után közel nulla energiaigényűnek (BB minősítés) kell lenniük.

  3. Megújuló energia részaránya

    • Az épület energiafelhasználásának legalább 25%-át megújuló forrásból kell fedezni, ha új épületről van szó.

Mikor kell igazolni az energetikai megfelelőséget?

  • Új épületek esetén: Már a tervezési fázisban igazolni kell a követelmények teljesítését.
  • Meglévő épületek felújításánál: Amennyiben jelentős mértékű átalakítás történik, az épületnek meg kell felelnie az előírt energetikai követelményeknek.
  • Használatbavételi engedély előtt: Az energetikai tanúsítvány igazolja az épület tényleges energiahatékonyságát.

Hogyan zajlik a folyamat az ÉTDR-ben?

  1. Tervezési szakasz

    • Az építész/energetikai szakember elkészíti a hőtechnikai számításokat és az energetikai megfelelőséget igazoló dokumentációt.
    • Az ÉTDR rendszeren keresztül benyújtják az engedélyezési vagy bejelentési dokumentációt.

  2. Építési folyamat

    • Az építkezés során biztosítani kell, hogy az alkalmazott anyagok és technológiák megfeleljenek a ÉKM rendelet előírásainak.

  3. Használatbavételi eljárás

    • Az épület energetikai tanúsítványának benyújtása szükséges a használatbavételi engedélyhez.
    • Az ÉTDR-ben az illetékes hatóság ellenőrzi a benyújtott dokumentációt.

A vizsgálat tárgya szerelt és a falazott, vagy monolitikus szerkezetek összehasonlítása, adott szerkezeti rétegekkel. Fontos megemlíteni, hogy egyik sem jobb, vagy rosszabb a másiknál technológiáját tekintve. A forrásként megadott és a vizsgálathoz, valamint az összehasonlításhoz használt U-érték kalkulátor, nem 100%-ig pontos, energetikai tanúsítvány kiadására jogosult szak mérnökök precízebb eljárás során végzik a számításaikat, de közel megközelítő értéket számolhatunk a programmal mi is. Fontos megemlíteni, hogy a hőátbocsájtás kalkulátor nem tud vékony rétegeket értelmezni, mint a technológiai, párazáró, szélzáró és pára áteresztő fóliát. Ezeknek fontos szerepük van a falak működésében, de hőszigetelés szerint jellemzően nem értelmezhető tartományúak. Meg kell említeni még, hogy az internetes hőszigetelést számító program egész cm-ben dolgozik, a kerekítések és a szerkezeti vastagságok ennek fényében alakultak ki.





Falszerkezet 1.  44-cm vastag vázkerámia falazat 10 cm Homlokzati hőszigeteléssel és két oldali vakolattal 2-2 cm-ben. A fal U=0,23 W/m²K értéke megfelel a szabályozásnak.

Falszerkezet 2. 15 cm vastag EPS szendvicspanel fal, külső oldalon szélzáró fóliával, átszellőztetett deszka burkolattal 3  cm, belső oldalon párazáró fóliával, párnafára erősített gipszkarton burkolattal1-1 cm, glettelve és festve. A fal U= 0,22 W/m²K  értéke megfelel.





Falszerkezet 3. 25 cm vastag monolit vasbeton lábazati fal, külső oldalon 15 cm vastag XPS hőszigeteléssel és 2 cm vastag DRYVIT vakolattal, belső oldalon 2 cm vastag vakolattal.
A fal U= 0,215 W/m²K -értéke megfelel.

Falszerkezet 4. 10 cm vastag EPS szendvicspanel fal, külső oldalon szélzáró fóliával, átszellőztetett lécvázzal 3 cm, és építőlemez burkolattal 1 cm, belső oldalon párazáró fóliával, 1 cm vastag párnafára szegezett 2 cm vastag lambéria burkolattal.
A fal U=0,31 W/m²K értéke nem felel meg.





Talajon fekvő padlószerkezet 1.Szerelt szerkezet technológia rétegrendje: PVC padlóburkolat 1 cm (0,5) cm, Mgo lemez 2 cm, PUR-hab hőszigetelés-kitöltés 5 cm, XPS hőszigetelés 5 cm, Mon. vb. lemez 10 cm.
A szerkezet U=0,192 W/m²K értéke megfelel.

Talajon fekvő padlószerkezet 2. Csempe burkolat, ragasztó ágyazatban 2 cm (1,5 cm), aljzat beton 5 cm, technológiai fólia, XPS hőszigetelés 10 cm, védő elválasztó réteg + vízszigetelés, monolit vb. lemez 10 cm, zúzott kavics feltöltés 10 cm.
A szerkezet U=0,23 W/m²K értéke megfelel.





Fűtetlen padlásfödém szerkezet 1. OSB farostlemez 2 cm, páraáteresztő fólia, 15 cm üveggyapot hőszigetelés gerendák között, párazáró fólia, borított deszka burkolat 2-2 cm.
A szerkezet U=0,17 W/m²K értéke megfelel.

Fűtetlen padlásfödém szerkezet 2. Felső fémlemez burkolat, légrés 3 cm, páraáteresztő fólia, üveggyapot hőszigetelés 5 cm, légrés 2 cm, alsó lemezre erősített párazáró fólia, lécváz és közötte légrés 1 cm, OSB farostlemez 2 cm, gipszkarton 1 cm, glettelés és festés.
A szerkezet U=0,236 W/m²K értéke nem felel meg.





Fűtött padlástér tetőszerkezet légtere 1. Cserép, cserépléc 3 cm, ellenléc 3 cm, páraáteresztő tető fólia,15 cm üveggyapot hőszigetelés szarufák között, párazáró fólia, 5cm üveggyapot hőszigetelés, lécváz között, OSB farostlemez 2 cm, gipszkarton 1 cm, glettelés és festés.  
A szerkezet U=0,151 W/m²K értéke megfelel.

Fűtetlen padlástér légterét határoló födém szerkezet 1. Fémlemez tetőfedés, párazáró bitumenes lemez szigetelés, OSB farostlemez 2 cm, szarufa 10/15, fűtetlen padlástér, felül kasírozott üveggyapot hőszigetelés 10 cm, légrés 3 cm, üveggyapot hőszigetelés 5 cm, alsó fémlemez burkolatra szerelt lécváz és közte légrés 2 cm, osb farostlemez 2 cm, gipszkarton 1 cm, glettelés és festés.
A szerkezet U=0,134 W/m²K értéke megfelel.

Összegzés

Az ÉTDR egy adminisztratív rendszer, amelyben az építési engedélyezési és bejelentési dokumentációkat kell kezelni. A ÉKM rendelet határozza meg az épületek energetikai követelményeit, amelyeket már a tervezési szakaszban igazolni kell, és az épület használatbavétele előtt energetikai tanúsítvánnyal kell alátámasztani.

Az építtetőknek fontos tájékozódni a jogszabályi környezetről, a tervezés és engedélyeztetés során, valamint figyelemmel kísérni az építőanyagok ár-érték arányát. Kellően tájékozott építtető, vagy beruházó a követelményeknek megfelelő szerkezeti kialakítás mellett döntsön, hogy jelentős összeget tudjon megspórolni, ha az a szempont. Ha azonban a távlati szemlélet mellett dönt, és a szerkezeti rétegek túltervezése mellett dönt, a jövőbeni épületfenntartás költségeinek redukálása érdekében, azt is érdemes mindig a helyén kezelni. Túlszigetelt, a szükségesnél is jobban lezárt szerkezetek mellékhatása lehet a belső terek lefolytása, ami mesterséges szellőzőberendezéseket igényel, ami újabb költségkeretet kíván. Nem esett szó idevágóan az ilyenkor fellépő belső pára távozásával kapcsolatban, melynek megszüntetése, vagy korlátok között tartása külön apparátust igényel. Tehát a legfontosabb az értő figyelem és a kellő tájékozottság és a szakemberek bevonása az adott tervezési témakörökben.

Képek: Saját szerkesztett szerkezeti képek a kalkulátorból vett hőesési görbékkel és értékekkel.

Források: