Engedélyeztetés menete
Milyen engedélyekre van szükség egy mobilház telepítésekor?
- Első lépésként a telek övezeti besorolását kell figyelembe vennünk a HÉSZ alapján.
- Az épületnek meg kell felelnie az országos szabályozásnak (OTÉK).
- Meg kell vizsgálni, hogy a jogszabályok és javaslatok (TAK) milyen épülettípust írnak elő és annak mérete elhelyezhető az adott telken.
- Építési engedély kell a hatóságoktól.
- Közművek csatlakozása:
- Villamosenergia-hálózat csatlakozását az áramszolgáltatónál kell igényelni és regisztrált villanyszerelő által készített terv szükséges hozzá.
- Víz és csatorna bekötést a helyi vízművek kell engedélyezzék. Ha nincs csatornahálózat, engedélyezett szennyvízkezelő rendszerre van szükség.
- Gázbekötés, ha szükség van rá, külön terv alapján kell végezni gázszerelővel.
- Használatbavételi engedély kell, ha állandó lakhatásra szánják az épületet és a közműveket csatlakoztatni akarják.
- Lakcímbejelentés és ingatlan nyilvántartás
Telekkönyvezés – Az önkormányzat jóváhagyásával az ingatlant nyilvántartásba bejegyzik.
Címnyilvántartásba vétel – A helyi önkormányzatnál kérvényezni kell a ház címének bejegyzését.
Tulajdoni lap másolat – Ha a készház épületként szerepel, akkor be kell jegyeztetni az ingatlan-nyilvántartásba.
Bővebben tájékozódni kell a földhivatal és az önkormányzat felületein.
Telepíthető e engedély nélkül?
Van olyan lehetőség, hogy a készház vagy mobilház kerekeken gurul, egy trailer segítségével (tiny house). Itt lényegében véve az utánfutót kell vizsgáztatni, az épület, mint szállítmány jelenik meg rajta. Ha az épület nincs rögzítve egy konkrét alapozáshoz, akkor a legtöbb építésügyi hatóság és önkormányzat szerint nem számít épületnek. Akár csak egy lakókocsi, vagy lakóautó.
Adhatnak ki ideiglenes engedélyeket is, mint az építkezések esetén a felvonulási épületekre. Ezek viszont meghatározott időtartamra szólnak (180 nap). Fontos tényező, a kérdéskörben, hogy az épület állandó lakhatásra akar szolgálni és arra szeretnék e bejegyeztetni.
Bizonyos külterületi vagy zártkerti ingatlanokon az építési szabályok megengedik épületek építését és elhelyezését, ha azok nem haladják meg a megengedett alapterületet és nem minősülnek lakóépületnek.
Ha egy készház 100 m2 alatti és nem állandó lakhatásra használják, nem feltétlen bejelentés köteles. Érdemes felkeresni az adott helyi építési hatóságot ebben a kérdéskörben.
Hova lehet hivatalosan építeni mobilházat Magyarországon?
Külterületi telkek esetében sokkal rugalmasabbak az előírások, míg a belterületi telkekre szigorúbb építési szabályok érvényesek.
Lakóövezetbe és üdülő övezetbe egyaránt. A beépíthetőség és az engedélyezési folyamat eltérő lehet az életvitelszerű használat lehetőségében és a közműellátottságban.
Ha állandó lakhatásra keres ingatlant, és fontos a teljes közműellátottság, akkor lakóövezet a jobb választás.
Ha nyaralót vagy szezonális ingatlant szeretne alacsonyabb költséggel, akkor üdülőövezet is megfelelő lehet.
Ha üdülőövezetben szeretne állandóan élni, először ellenőrizze, hogy az önkormányzat ezt engedélyezi-e!
Az engedélyeztetési folyamat mennyi időt igényel és vannak e költségei?
Bejelentésköteles építkezés (lakóház max. 300 m²) 15-30 nap
Építési engedély köteles építkezés (pl. nagyobb ház, üdülő, speciális épület 30-60 nap (hiánypótlás esetén több).
Használatbavételi engedély 30-60 nap
Közműbekötési engedélyek (víz, áram, gáz, csatorna) 15-90 nap
Telekminősítés módosítása (pl. üdülőből lakóövezetbe) 3-12 hónap
Hivatalos engedélyezési díjak: építési engedély díja, használatbavételi engedély díja, telekalakítás vagy telekminősítés módosítás díja, közműengedélyek.
Szakértői díjak: építész tervek elkészítésének költsége, statikai tervek díja, építésügyi műszaki ellenőr díja, energetikai tanúsítvány díja (használatbavételi engedélyhez).
Közműbekötési költségek: Villamosenergia bekötés, víz és csatornabekötés, gázbekötés. Ha nincs közmű a telken, akkor fúrt kút, szennyvíztisztító létesítésének költségeivel kell számolni.
Van e különbség bejegyzett lakóingatlan és mobilépület jogi státusza között?
- Bejegyzett lakóingatlan: Helyrajzi számmal rendelkező, az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett épület, amely állandó lakhatásra alkalmas. Teljes körű közműcsatlakozás, építési engedély és használatbavételi engedély szükséges hozzá. Jogosult banki hitelre, CSOK-ra és egyéb támogatásokra.
- Mobilépület (mobilház, konténerház stb.): Ha nincs alaphoz rögzítve és nem szerepel az ingatlan-nyilvántartásban, akkor nem számít ingatlannak, hanem ingóságnak. Általában nem jogosult lakcímbejelentésre, támogatásokra és hitelre. Engedélyezése a helyi építési szabályzatoktól függ, és közműcsatlakozás esetén egyedi elbírálás alá eshet.
Hogyan lehet bejelenteni lakcímet mobilházba, ha az mégsem minősül hivatalos lakóingatlannak?
Üdülő övezet csak ideiglenes tartózkodásra szolgál és nem kérhető a telken elhelyezett ingatlanra lakcím bejelentése, csak tartózkodási helyként jelenthető be.